Zawezwanie do próby ugodowej nie przerwie biegu przedawnienia

08.06.2022 r.

Prawo MTL

Zawezwanie do próby ugodowej nie przerwie już biegu przedawnienia – ważna nowelizacja przepisów od 30 czerwca 2022r.

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów Kodeksu cywilnego, bieg terminu przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (art. 123 §1 pkt 1 Kodeksu cywilnego). Powyższe oznacza, że złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia, a po zakończeniu postępowania pojednawczego termin przedawnienia biegnie od nowa. Skutek przerwania biegu przedawnienia następuje niezależnie od tego, czy ugoda została zawarta, czy też do jej zawarcia nie doszło.

W praktyce, wystąpienie z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej okazało się bardzo łatwą metodą przerywania biegu terminu przedawnienia. Mniejsze wymagania formalne, w tym brak postępowania dowodowego, pozwalały na uzyskanie nawet sześciu kolejnych lat na decyzję o wytoczeniu powództwa do sądu.

Rzeczywistość pokazała, że często celem składania wniosku o zawezwanie do próby ugodowej było wyłącznie przerwanie biegu przedawnienia roszczeń, a nie faktyczne osiągnięcie porozumienia między stronami.

Reagując na tego typu działania ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian do Kodeksu cywilnego, mających na celu zaprzestanie nadużywania powyższej instytucji wyłącznie dla celów przerwania biegu przedawnienia. Intencją wprowadzanych zmian ma być zmotywowane uprawnionego do niezwlekania z dochodzeniem swych praw przed sądem i jednoczesna ochrona dłużnika przed zbyt długo trwającym stanem niepewności w zakresie istnienia określonego obowiązku.

Nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego, która wejdzie w życie od 30 czerwca 2022r. wprowadzi zasadę, że zawezwanie do próby ugodowej nie będzie skutkowało przerwaniem biegu przedawnienia lecz jego zawieszeniem. Zawieszenie biegu przedawnienia będzie trwało odpowiednio przez czas trwania postępowania pojednawczego lub mediacji. W praktyce oznacza to, że bieg terminu przedawnienia po zakończonym postępowaniu pojednawczym czy mediacyjnym nie będzie biegł na nowo, jak to miało miejsce dotychczas. Przykładowo, jeśli zostanie złożony wniosek o zawezwanie do próby ugodowej 3 tygodnie przed terminem przedawnienia, to po zakończeniu postępowania pojednawczego, wnioskodawca będzie miał 3 tygodnie na złożenie powództwa w tej sprawie, a nie tak, jak dotychczas, zazwyczaj trzy lub sześć lat w zależności od charakteru sprawy.

Zgodnie z przepisami intertemporalnymi do mediacji oraz postępowania pojednawczego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

#prawo #nowelizacja #przedawnienie #ZawezwanieDoProbyUgodowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *