Jesteś osobą fizyczną? Obecna sytuacja rynkowa czy osobista doprowadziły Cię do punktu, w którym nie radzisz sobie ze spłatą bieżących zobowiązań? Grozi Ci niewypłacalność? Znalazłeś się pod ścianą i nie wiesz jak poradzić sobie z narastającymi problemami finansowymi? Masz na głowie wierzycieli i komorników?
Dotychczas zapewne słyszałeś o tzw. UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ (upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) – jest to jedna z możliwości poradzenia sobie z długami, aczkolwiek procedura upadłości konsumenckiej przewiduje likwidację swojego majątku w celu zaspokojenia wierzycieli, wobec czego stanowi rozwiązanie najbardziej radykalne i zalecane w ostateczności.
Alternatywą dla upadłości konsumenckiej jest tzw. UKŁAD KONSUMENCKI, który umożliwia przezwyciężenie niewypłacalności przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego majątku.
- Układ konsumencki – ogólna charakterystyka
Z całą pewnością aktualnie zadajesz sobie pytanie czym jest wspominany powyżej układ. Otóż, tzw. układ konsumencki stanowi uproszczone określenie procedury przewidzianej w ustawie Prawo upadłościowe, która ma na celu wyprowadzenie dłużnika ze stanu niewypłacalności bez jednoczesnej konieczności ogłaszania upadłości oraz sprzedaży majątku w celu zaspokojenia wierzycieli.
Procedura polega na stworzeniu propozycji układowych dla wszystkich wierzycieli, przy czym, żeby doszło do układu, na jego zawarcie musi wyrazić zgodę jedynie większość.
2. Jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o wszczęcie tzw. układu konsumenckiego?
Otóż należy:
– posiadać status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej;
– być w stanie niewypłacalności, co oznacza utratę zdolności do spłaty zobowiązań;
– mieć więcej niż jednego wierzyciela;
– posiadać zdolność do pokrycia kosztów postępowania;
– oraz wykazać zdolność do wykonywania układu.
3. Zalety układu konsumenckiego
Układ konsumencki zakłada zawarcie porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami zakładającego korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia niż pierwotnie ustalone pomiędzy stronami – przykładowo rozłożenie wierzytelności na raty, odroczenie płatności czy nawet zmniejszenie jej wysokości.
Ponadto, w układzie konsumenckim nie dochodzi do likwidacji majątku dłużnika, wobec czego nie jesteś zmuszony do zmiany stylu życia poprzez np. sprzedaż domu czy zmianę samochodu.
Dodatkową korzyścią układu konsumenckiego jest ochrona prawna dłużnika, ponieważ z chwilą wszczęcia postępowania prowadzone wobec Ciebie postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu z mocy prawa, a dotychczasowe umowy (przykładowo umowa kredytu lub umowa leasingu) w trakcie trwania postępowania co do zasady nie będą mogły zostać wypowiedziane, nawet jeśli nie regulujesz spłaty rat na bieżąco.
***
O proponowanych rozwiązaniach dla przedsiębiorcy pisaliśmy tutaj: https://blog.mtl-kancelaria.pl/2022/09/29/postepowanie-restrukturyzacyjne/. Co prawda, osoby fizyczne nie mają tak szerokiego pola wyboru, niemniej jednak dla Was również istnieje możliwość zrestrukturyzowania swoich długów.
Zatem jeśli czujesz się przytłoczony swoją aktualną sytuacją ekonomiczną, napotkałeś problemy finansowe, aktualna sytuacja rynkowa Cię zaskoczyła i nie jesteś w stanie spłacać dalszych zobowiązań – skontaktuj się z nami.
Przeanalizujemy możliwości w Twojej konkretnej sytuacji i doradzimy zastosowanie najlepszego rozwiązania. W przypadku decyzji o zawarciu układu konsumenckiego, pomożemy Ci złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wraz z wszelkimi koniecznymi dokumentami, w tym spisem wierzycieli, spisem wierzytelności spornych, wstępnymi propozycjami układowymi.