Problemy finansowe niespodziewanie mogą dotknąć każdego, w szczególności w obecnej sytuacji, w której przedsiębiorcy muszą się mierzyć z ogromną inflacją, rekordowym wzrostem kosztów energii elektrycznej oraz gazu, nieoczekiwanymi wysokimi kosztami obsługi zadłużenia m.in. wskutek podwyżek stóp procentowych czy też spadkiem dostępności kredytów, jak również opóźnieniami w płatnościach oraz wahaniami kursów walut. Obecna kumulacja zagrożeń na rynku polskim powoduje wzrost wskaźnika niepewności przedsiębiorców, którzy w tym momencie są zmuszeni skupiać się na przetrwaniu przedsiębiorstwa zamiast na jego rozwoju.
Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, w której martwisz się o przyszłość swojego przedsiębiorstwa, napotkałeś na swojej drodze problemy finansowe – możesz wyjść na prostą przeprowadzając restrukturyzację swoich długów. Każde z postępowań restrukturyzacyjnych zmierza do poprawy sytuacji finansowej dłużnika, co ma się przyczynić do przywrócenia zdolności wykonywania zobowiązań. Prawo restrukturyzacyjne przewiduje kilka rodzajów postępowań, wobec czego możesz wybrać takie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i celom.
- Postępowanie sanacyjne
Postępowanie sanacyjne zapewnia najpełniejszą przewidzianą przez ustawę ochronę przed egzekucją komorniczą, co oznacza, że w toku postępowania sanacyjnego nie ma możliwości wszczynania postępowań komorniczych przeciwko dłużnikowi i prowadzenia egzekucji z jego majątku, z kolei postępowania egzekucyjne już wszczęte podlegają zawieszeniu. Ochrona egzekucyjna, która trwa przez cały okres prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, rozciąga się również na wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo tj. na wierzycieli hipotecznych. Niemniej jednak w toku postępowania dłużnik traci zarząd nad swoim przedsiębiorstwem, a w jego miejsce wchodzi zarządca, któremu przyznano dodatkowe uprawnienia – przykładowo może odstępować od niekorzystnych dla przedsiębiorcy umów, nie obciążając jednocześnie przedsiębiorcy koniecznością zapłaty kar umownych.
2. Przyspieszone postępowanie układowe
W przyspieszonym postępowaniu układowych wprowadzone rozwiązania nie są tak daleko idące, bowiem nie wprowadza się zarządcy przedsiębiorstwa dłużnika, a jedynie nadzorcę sądowego, który nadzoruje czynności dłużnika, przede wszystkim w ramach czynności przekraczających zwykły zarząd. Dłużnik natomiast zachowuje prawo do zarządzania swoim majątkiem, jak również do dokonywania czynności w zakresie zwykłego zarządu. Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Otwarcie postępowania również zapewnia ochronę przed egzekucją, niemniej jednak nie jest ona tak szeroka, jak w przypadku postępowania sanacyjnego. Postępowania egzekucyjne prowadzone wobec wierzytelności układowych ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania, z kolei zajęcia egzekucyjne mogą zostać uchylone przez sąd, jeżeli zabezpieczone przedmioty są konieczne dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Przyspieszone postępowanie układowe co do zasady powinno charakteryzować się szybkością jego przebiegu i może zostać otwarte, jeśli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% spośród wierzytelności układowych.
3. Postępowanie układowe
Postępowanie układowe odbywa się analogicznie do przyspieszonego postępowania układowego, przy czym może trwać dłużej niż w przypadku przyspieszonego postępowania układowego, a co najważniejsze – jest skierowane do dłużników, których suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawniających do głosowania.
4. Postępowanie o zatwierdzenie układu
Stosunkowo niedawno znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Jest postępowaniem, które przebiega najszybciej (maksymalnie 4 miesiące), jest najbardziej odformalizowane (co do zasady postępowanie o zatwierdzenie układu jest przeprowadzane pozasądowo, udział sądu rozpoczyna się dopiero na końcowym etapie postępowania), jak również zapewnia szeroką ochronę egzekucyjną oraz ochronę przed wypowiadaniem niektórych umów (przykładowo umowy najmu, leasingu czy kredytu). W przedmiotowym postępowaniu umożliwiono dłużnikowi regulowanie zobowiązań układowych, co może wpłynąć na poprawność funkcjonowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorstwa. Wszczęcie postępowania o zatwierdzenie układu musi poprzedzać zawiązanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który w przedmiotowym postępowaniu miałby pełnić funkcję nadzorcy układu, tj. będzie czuwał nad jego przebiegiem, dokonywał stosownych obwieszczeń, współpracował z dłużnikiem m.in. w zakresie propozycji układowych, planu restrukturyzacyjnego, zbierania głosów od wierzycieli. Przebieg postępowania dodatkowo zdecydowanie upraszcza system teleinformatyczny, tj. Krajowy Rejestr Zadłużonych, za pośrednictwem którego postępowanie jest w zdecydowanej części prowadzone. Element sądowy w przedmiotowym postępowaniu pojawia się dopiero w momencie składania wniosku o zatwierdzenie układu przyjętego w toku przeprowadzonego postępowania.
***
Istnieje zatem szereg rozwiązań prawnych, które mogą pomóc przedsiębiorcom przezwyciężyć napotykane trudności i zwalczyć kryzys finansowy.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, napotkałeś problemy finansowe, jesteś lub grozi Ci niewypłacalność – pamiętaj, że istnieje sposób na wyjście z tej sytuacji. Jeśli nie wiesz, które postępowanie restrukturyzacyjne spełni Twoje oczekiwania – skontaktuj się z nami celem przeprowadzenia analizy Twojej sytuacji finansowej, podczas której w zestawieniu z potrzebami przedsiębiorstwa doradzimy najlepsze rozwiązanie oraz w razie potrzeby przeprowadzimy Cię przez postępowanie.
Prawnik Julia Nowak