
Opłaty za niemieckie drogi
Opłata za korzystanie z dróg to obowiązek, na wprowadzenie którego zdecydowało się większość europejskich krajów. Na terenie Niemiec opłacie za korzystanie z dróg federalnych podlegają wszystkie pojazdy użytkowe oraz zestawy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 7.5 tony, które są (i) przeznaczone do transportu towarów lub (ii) używane do tego celu.
Jeżeli zatem prowadząc firmę transportową przewozisz towary po drogach niemieckich i ponosiłeś opłaty drogowe, ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie!
Jak doszło do tego, że użytkownicy autostrad, a stopniowo również każdej drogi federalnej zostali obciążeni dodatkowymi opłatami? Odpowiedź jest bardzo prosta – niemiecki rząd uznał, iż to właśnie pojazdy ciężarowe powodują uszkodzenia w tworzonej przez nich infrastrukturze. W konsekwencji w 2005 roku Rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowej opłaty. Takie działanie doprowadziło do częściowego przeniesienia ciężaru finasowania sieci dróg bezpośrednio na przewoźników.
Przełomowa sprawa
Do 2011 roku wprowadzona zmiana funkcjonowała bez zastrzeżeń, a przewoźnicy nie zgłaszali żadnych uwag. Do czasu, gdy jedna z polskich firm spedycyjnych, świadcząca własne usługi transportowe skierowała do niemieckiego sądu administracyjnego pozew o zwrot opłat za przejazdy pojazdów ciężarowych. Argumentacja skarżącej firmy opierała się na kwestionowaniu metody naliczania opłat tj. maut w latach 2010-2011, która naruszała prawo europejskie. W konsekwencji Niemiecki Sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zapytaniem o zgodność sposobu kalkulacji opłat maut z prawem europejskim.
Wyrok TSUE
W odpowiedzi TSUE uznał, że aby opłata była zgodna z prawem europejskim, przy uzgadnianiu jej wysokości uwzględnić należy wyłącznie koszty infrastruktury tj. związane z siecią drogową, natomiast opłaty związane z utrzymaniem policji drogowej nie mogą być uwzględniane przy poborze mauta.
Co to oznacza dla przewoźnika? ZWROT! Państwo niemieckie zobligowane jest do dokonania zwrotu części opłat, w wysokości uwzględniającej właśnie tę część opłaty, która przeznaczana była na utrzymanie policji.
Aktualnie BAG uwzględnia wyłącznie wnioski, które dotyczą zwrotu za okres od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. Dlaczego? Ponieważ, Rząd niemiecki wprowadził ustawę obniżającą wysokość opłaty, którą zobowiązani są ponosić przewoźnicy i uznał, że zawyżone opłaty bezsprzecznie pobierane były właśnie od 28 października 2020 roku.
Jak uzyskać zwrot
Co należy zrobić? Przede wszystkim BAG nie dokona zwrotu samodzielnie, a wyłącznie na wniosek uprawnionego podmiotu. Wnioski kierować należy do Ministerstwa Infrastruktury, reprezentowanego przez urząd ds. Transportu, tj. Bundesamt für Güterverkehr (BAG).
Oszacuj, ile Ci przysługuje
Jeżeli chcesz oszacować wysokość możliwego zwrotu części maut w Internecie pojawiały się narzędzia, które pozwalają na szacunkowe obliczenie tej kwoty. Polecamy np. www.odzyskajmaut.pl. Uzupełniając formularz dowiesz się jaki szacunkowo zwrot przysługuje Twojemu przedsiębiorstwu za okres od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku.
Dochowaj terminu
Pamiętaj!! Przedawnienie roszczeń w przypadku ww. opłat wynosi trzy lata. Bieg przedawnienia może zostać przerwany przez złożenie wniosku.
PONADTO, możliwe jest także dochodzenie uiszczonej nadpłaty za wcześniejsze okresy. Los wniosków w tym zakresie nie został jeszcze przesądzony. Obecnie BAG nie kwestionuje zwrotów wyłącznie za okres wskazany w ustępie powyżej, a wnioski, które obejmują wcześniejszy okres zostaną rozpatrzone dopiero po zajęciu stanowiska przez zajmujący się sprawą niemiecki sąd.
Aleksandra Czarnota
adwokat